Poslanci finišují s přípravou novely zákona, která má pomoci statisícům Čechů uniknout z dluhové pasti. Původní návrh bývalého ministra spravedlnosti Roberta Pelikána byl k dlužníkům vstřícný − počítal s tím, že lidé s minimálními příjmy by nemuseli ze svého dluhu, pokud by se sedm let poctivě snažili, zaplatit téměř nic. Svůj návrh odůvodňoval Pelikán tím, že v exekucích už v zemi skončilo 860 tisíc lidí. S rodinnými příslušníky je tak podle odhadů v těžké životní situaci už kolem dvou milionů obyvatel.

Takové opatření ale zřejmě neprojde. Hnutí ANO − skrze poslance Patrika Nachera − přichází na poslední chvíli s návrhy, které proces oddlužení přece jen zpřísní. Včera o nich jednal ústavně-právní výbor.

Navrhovaná změna insolvenčního zákona zamezí podle Nacherova odůvodnění tomu, aby do oddlužení mohli i lidé, kteří by byli schopni platit jen odměnu insolvenčního správce a na věřitele už by jim peníze po odečtení životního minima nezbyly. Dlužník by tak měl hned na začátku prokázat, že je schopen stejnou sumou, jakou pobírá správce, tedy 1080 korunami měsíčně, splácet i dluh věřitelům. Takové podmínky by pak musel plnit po celou dobu insolvence. Za pět let by to bylo pro věřitele necelých 65 tisíc korun.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Jakou šanci na schválení má nové znění novely insolvenčního zákona?
  • Jaká je průměrná výše dluhu v exekuci?
  • Kolik lidí zatím úspěšně dosáhlo na oddlužení podle současného znění insolvenčního zákona?

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.