Symbolika, nebo náhoda? Andrej Babiš nejprve zajel do Budapešti za tamním premiérem Viktorem Orbánem a až poté odjel do Berlína navštívit německou kancléřku Angelu Merkelovou (s tou mluvil včera). Není to maličkost. U lídrů, kteří jsou ve funkci noví, se dost ostře sleduje, komu při svých zahraničních cestách dají přednost. Babiš nový je, plnohodnotnou vládu s důvěrou ještě nemá ani 100 dní.

Zatím to vypadá, že Babišovo upřednostnění Maďarska před Německem náhoda nebyla. "Mám jeden velký cíl, udržet Babiše co nejdál od Orbána. A selhávám v tom," svěřil se HN zdroj blízký Babišovi. Nejen on, ale i řada dalších lidí, kteří jsou s premiérem ve styku, upozorňuje na to, že Viktor Orbán mu imponuje.

Babiš to sám nepřímo potvrdil v květnovém rozhovoru pro HN, kdy na otázku, zda je mu politicky bližší Merkelová, nebo Orbán, neodpověděl, ale německou kancléřku zkritizoval, zatímco Orbána hájil. Je v zájmu Česka, aby se Babišovy sympatie obrátily a směřovaly na západ od českých hranic, nikoliv na východ.

Orbán Babišovi imponuje tím, že má v parlamentu většinu. Vládne a nemusí se na nikoho ohlížet. Do jaké míry Babiš souzní s tím, co Orbán konkrétně dělá, tedy se zmenšováním prostoru pro opozici nebo s potlačováním svobody médií, můžeme jen spekulovat.

Jasné je naopak to, že český premiér se tím maďarským inspiruje v migrační politice. Orbán měl v řadě ohledů v migrační krizi pravdu − například když, stejně jako ostatní země Visegrádu, upozorňoval, že je nesmysl prosazovat uprchlické kvóty v momentě, kdy se do Evropy valí stovky tisíc lidí. Jeho tehdejší postoj, že je potřeba tento proud dostat na nulu, je dnes názorem všech zemí EU, jak potvrdily v červnu na summitu v Bruselu.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru