Pro vládu neexistuje průkaznější způsob hodnocení, než jsou volby. Za měsíc sice občané nebudou vybírat poslance, ale zastupitele v obcích a třetinu senátorů, pro premiéra Andreje Babiše a hnutí ANO ale půjde o první hmatatelné vysvědčení po tři čtvrtě roku vládnutí. ANO od svého vzniku až dosud postupně sílilo, uspělo v obecních, krajských a parlamentních volbách. Nyní se však poprvé ocitá v situaci, kdy obhajuje předchozí vítězství a musí skládat účty. A toho se snaží využít jeho soupeři − staří i noví − a chtějí Babišovo hnutí porazit aspoň na místní úrovni.

Stejně jako v minulých komunálních volbách se 5. a 6. října největší pozornost soustředí na velká města.

Zpravidla platí, že čím menší obec, tím méně se voliči při rozhodování řídí celostátní politikou, do jejich hlasování se více promítají lokální témata a konkrétní osobnosti, které mnohdy kandidují jako nezávislí. S tím souvisí i rozdrobenost volebních témat. V Praze vévodí kampani dostupné bydlení a doprava, jinde se probírají specifické místní problémy.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.