Americký dolar v úterý opět posílil na úkor rozvíjejících se trhů, jejichž měny letos dále padají. Zemím, jako jsou například Argentina, Turecko nebo Brazílie, se tak značně prodražuje splácení zahraničního dluhu i financování dovozu. Trpí stále hlubší platební nerovnováhou, což může v krajním případě vést až ke státnímu bankrotu a ohrožení úzce provázané globální ekonomiky.

Současnou situaci komplikuje napětí ve světovém obchodu, poznamenaném celní válkou mezi Spojenými státy a jejich hlavními obchodními partnery, tedy Evropskou unií, Kanadou a Čínou. Na ruský rubl doléhají hlavně západní obchodní sankce, které hodlají USA dále zpřísnit. Moskva se proto chce zbavovat amerických státních dluhopisů a v mezinárodním obchodu více využívat rubl a euro.

Stupňování obchodního střetu povede k dalšímu posilování dolaru, měny rozvíjejících se ekonomik budou naopak chřadnout. Investoři se proto obávají, že právě tyto měny se dostanou do ohniska obchodní války. To by pro ně znamenalo další podnět k tomu, aby zavrhli rozvíjející se trhy a přelévali svůj kapitál do dolarových aktiv.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.