Stále horší přístup k dokumentům o státních financích vyčítá České republice průzkum, který hodnotí transparentnost státních rozpočtů ve 120 zemích světa.

V takzvaném žebříčku Open Budget Survey se během let Česko propadá na stále horší příčku. Z 19. pozice v roce 2010 vloni skončilo na 25. příčce. Ministerstvo financí však upozorňuje, že země stále patří mezi ty nejlépe hodnocené.

Průzkum provádí Centrum pro rozpočet a politické priority se sídlem ve Washingtonu. Ještě v roce 2012 získala Česká republika v hodnocení 75 bodů ze sta možných, vloni už to bylo 61 bodů.

"Největším problémem bylo nezveřejnění několika dokumentů v termínech, které metodika naprosto oprávněně požaduje," říká Lucie Sedmihradská z pražské VŠE.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.