Ministerstvo financí si pro letošek naplánovalo deficit 50 mi­liard korun. Srpnová čísla o plnění rozpočtu naznačují, že nakonec dopadne výrazně lépe.

Někomu se může schodkové hospodaření zdát v době, kdy se ekonomice daří, nezodpovědné, já ale nabízím jiný pohled.

Rodina, která uvažuje o pořízení bytu, hodnotí náklady hypotéky (úrokové splátky) proti přínosům (vlastní bydlení, ušetří na nájmu).

Stejně tak i dobrý národohospodář by měl zvažovat výnosy veřejných investic (ideálně třeba do školství a dopravní infrastruktury) proti nákladům vyššího dluhu.

Mohl by tak pomoci nakopnout růst produktivity, kde naše ekonomika v poslední době zaostává.

Pokud je ale deficit tažen růstem mzdových výdajů pro státní zaměstnance, může si stát zadělávat na problémy, až dojde ke zpomalení ekonomiky. Tyto výdaje nelze jednoduše snížit, až se výběr daní zadrhne. Nižší deficit je způsoben také pozdním startem některých investic, které bude třeba financovat ještě v příštím roce.

K tomu se mohou přidat tzv. nároky z nespotřebovaných výdajů, díky nimž zůstane státním institucím možnost dodatečně využít část letos nevyčerpaných peněz.

Po dobrém výsledku v letošním roce se tak státní rozpočet může v příštích letech snadno dostat do potíží.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru