Západní liberální demokracie si za své oslabení vlastně mohou samy. K jinému závěru nemůže člověk dojít, když se podívá na zprávu deníku Financial Times o praní špinavých peněz v estonské pobočce dánské banky Danske Bank. Ta skandálu čelí už od jara letošního roku. Ale teprve nezávislé vyšetřování ukázalo neuvěřitelný rozměr toho, kolik peněz bylo přes tuto pobočku vypráno z Ruska a dalších zemí bývalého Sovětského svazu směrem na Západ. Pobočkou jen v roce 2013, kdy podivné transakce vrcholily, proteklo na 30 mi­liard dolarů. A vyšetřovatelé zprávy, kterou si banka sama objednala, se diví, že si toho nikdo nevšiml. Praní peněz probíhalo od roku 2007 do roku 2015. Věcí se zabývá estonský i Evropský parlament. V podstatě se čeká na závěry interního vyšetřování dánské banky, které mají být oficiálně zveřejněny do konce září.

Podobný případ letos v únoru řešilo Lotyšsko, které je na rozdíl od Estonska nechvalně proslulé tím, že jeho silný bankovní sektor poskytuje různé služby klientele z oblasti bývalého Sovětského svazu a jehož bankovní dozor má problémy všechno uhlídat. Vždyť i pád druhé největší banky v roce 2008 vedl k nevídané hloubce lotyšské finanční krize, která měla v rámci střední Evropy asi nejdrsnější průběh. Letos na jaře se do problémů dostala třetí největší banka ABLV poté, co na ni americké regulační orgány upozornily, že nejspíš pere peníze pro Severní Koreu, na niž se vztahují široké mezinárodní sankce. Banka je od června v likvidaci.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru