Plameny, které zničily Brazilské národní muzeum, nepohřbily jen miliony nashromážděných a nenahraditelných exponátů z Ameriky a celého světa. Daly také lekci lidské posedlosti hromadit cenné věci na jedno místo. Ať byl totiž stav budovy v Riu de Janeiru jakýkoli (v minulosti už vyhořela i zrekonstruovaná muzea), jisté je, že kdyby egyptské mumie, etruské vázy nebo indiánské památky mohly zůstat v regionech, kde byly nalezeny, byla by dnes ztráta mnohem menší.

Centralizace zkrátka nese nejen výhody, ale i značná rizika. Poláci o tom vědí své od smolenské katastrofy letadla, na jehož palubě zahynula celá mocenská elita země včetně prezidenta. A nám Čechům zase povodně před šestnácti lety vyplavily a zničily řadu archivů, v nichž byly soustředěny staleté sbírky dokumentů.

Ovšem úplně stejně nebezpečné může být přílišné nahromadění potenciálu do jediného bodu i v politice. Strany nebo hnutí se silným sólistou v čele se stávají extrémně závislými na jeho úspěších i karambolech. Zářící superman (samozřejmě i superžena) je schopen vytáhnout ve volbách do lukrativních funkcí tisíce přisátých pijavic a nýmandů. A naopak hasnoucí hvězda s sebou při volebním klání automaticky stáhne pod vodu podobně vysoký počet pracovitých a schopných spolustraníků, kteří s úpadkem svého lídra nemají nic společného.

Proč to všechno ale píšu: Přesně za měsíc − 5. a 6. října − se u nás budou konat komunální volby. Má se za to, že politika na úrovni obcí nemá s tou celostátní vůbec nic společného, a určitě je to do značné míry pravda.

V drtivé většině ze zhruba šesti tisíc obecních zastupitelstev v zemi dnes sedí a po říjnových komunálkách zase budou sedět hlavně nezávislí kandidáti, případně straníci kandidující za nějaké místní uskupení. Sousedi je znají, žádné postrčení z vyšších partajních sfér nepotřebují.

Něco jiného jsou ale okresní nebo krajská města, notabene Praha. Tam voliči své kandidáty "po sousedsku" tolik neznají, navíc na této úrovni samosprávy už jde o stranický vliv a velké peníze. A tak nastupují centrály politických stran, aby vypomohly. Není to nic nelegálního, do určité míry je to dokonce normální. Jak ale chápat onu určitou míru?

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru