Předpovídat vývoj ekonomiky je podobné jako se snažit předpovídat počasí. Když nepřichází žádný razantní zlom, jsou ekonomové i meteorologové poměrně úspěšní. Česká a do velké míry i světová ekonomika si i přes všechny obchodní šarvátky stále užívají celkem předvídatelné povětrnostní situace. Vše jede podle předpokladů, a předpovědi se tak hladce naplňují.

Týká se to i vývoje mezd. Včera oznámený růst průměrné mzdy na 31 851 korun je velmi blízko odhadům renomovaných institucí. Meziroční růst o 8,6 procenta je skoro nejlepší v historii. Když se vezme v úvahu, že inflace je nyní podstatně níž než na konci poslední předkrizové konjunktury, je vývoj reálných mezd přímo skvělý. Otázkou je, jak dlouho může takový růst vydržet a co přijde, až se ekonomické počasí zhorší.

Komu dělá vrásky příjmová nerovnost, ten najde v posledních statistikách důvody k optimismu. Ještě rychleji než průměrná mzda totiž roste střední příjem. Ten poskočil o 9,4 procenta, a polovině lidí tedy po výplatě na účtu přistane nejméně 27 230 korun. Současně platí − a není to poprvé −, že všechny regiony v zemi si polepšily víc než lidé zaměstnaní v Praze, kde jsou příjmy tradičně nejvyšší.

Podobně vyznívají i údaje z jednotlivých sektorů. Nejvíc dělají s přidáváním drahoty banky a pojišťovny, kde průměrný plat rostl v porovnání s ostatními pomaleji, poměrně opatrný je i IT sektor. Pravda, jde o obory, kde se vydělává na české poměry nadstandardně.

Opačný obrázek je vidět v podprůměrně placených oblastech, jako jsou školství či zdravotnictví. Tam se přidává o 10 a více procent, což je v souladu s potřebami i sliby vítězů voleb. O dost spornější je, že na špici pyramidy jsou s meziročním růstem o 12,5 procenta ti, kdo pracují pro veřejnou správu.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru