Prázdniny jsou za námi a děti se vrátily do škol ke svým velmi dobře zaplaceným a motivovaným učitelům, kteří vyučují podle těch nejmodernějších osnov. My všichni pak můžeme vzpomínat na prázdninové cesty po Česku, které jsou díky husté síti dálnic jednoduché, rychlé a pohodlné.

Kéž by to byla pravda. Ve skutečnosti máme školství pochybné kvality a dálnice D1 je známá jako největší parkoviště v této zemi. Zase jsme si potvrdili, že její rozšiřování asi nikdy neskončí. A pokud náhodou přece jen ano, požitek z toho, že občas po ní pojedeme ve třech pruzích, umocní hlavně fakt, že Češi v pravém pomalém pruhu vůbec nejezdí. Doprostřed se cpou i auta, která se po dálnici šinou stovkou.

Dálnice, které nám způsobují otřesné zážitky, nebo pochybná kvalita školství patří mezi klíčové problémy této země. Uvědomují si to politici a můžeme jim věřit, že s tím něco udělají? Dost těžko.

Čeští politici pěstují jednu oblíbenou kratochvíli − o zásadních tématech pokud možno mlčí, protože by se taky mohlo stát, že by po nich občané chtěli vědět, jak je hodlají řešit. Místo toho neustále omílají zástupné problémy. A mají jednoho obětního beránka, na kterého svedou úplně všechno: Evropskou unii.

Když jsme u dálnic − ekologičtější a leckdy i pohodlnější je vyměnit auto za vlak. Železniční síť je u nás na rozdíl od té dálniční velmi hustá, a to díky její výstavbě ještě z časů Rakouska-Uherska. Stáří ovšem odpovídá i kvalita.

O tom, že by v Česku mohly začít jezdit rychlovlaky, se zatím stále jen mluví, v dohledu není jedna jediná trasa. I když se premiér Andrej Babiš (ANO) v předvolební kampani svěřil, že sní o cestě vlakem z Prahy do Brna za pouhých 40 minut. Možná o tom sní, ale v praxi dělá něco úplně jiného, a sice to, že umožnil důchodcům a studentům jezdit vlakem skoro zadarmo. Jestli je to dobře, nebo špatně, může být věcí názoru a výdajových priorit. K tomu, aby se sen o rychlodráze zhmotnil ve skutečnost, to ale nenapomáhá vůbec nijak.

Jak brát tolik jako Němci

Kdyby se dalo do každého koutu Česka pohodlně a rychle dostat, přišli by tam i investoři. Potřebujeme takovou infrastrukturu, která "fyzicky i digitálně propojí všechny do poslední vesnice, aby každé místo v zemi bylo atraktivní pro práci a podnikání", jak nedávno v rozhovoru pro HN řekl bývalý šéf České spořitelny Pavel Kysilka.

Potřebujeme školství, které přestane žít v 19. století. Netýká se to přitom jen tolik vzývaného propojení mezi výzkumem a praxí nebo omezení biflování. Po zásadní změně volá taky výuka humanitních předmětů, aby žáci, včetně těch z učilišť, konečně dostali pořádné informace i o nacismu a komunismu. Chybí tu vzdělávání k aktivnímu občanství, ke znalosti a pochopení ústavy. A na smutném faktu, že stovky tisíc Čechů spadly do exekucí, má svůj podíl i absence pořádné výchovy k finanční gramotnosti.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru