Po delší době máme za sebou normální začátek školního roku. Tedy cosi, co by mělo být vcelku běžné a nemělo by stát za to, aby se nad tím někdo pozastavoval. Ale není. Tak třeba nový ministr školství Robert Plaga. Při své návštěvě základní školy v Brně-Medlánkách jen neopakoval známé fráze, ale trefil hřebíček na hlavičku, když zdůraznil, že učitelům je potřeba vrátit respekt, který se v poslední době vytratil. A rovnou vyzval rodiče, aby vycházeli se školou jako partneři. Učitelé si skutečně ze všeho nejvíc naříkají, že rodiče s nimi až příliš často netáhnou za společný, výchovně vzdělávací "provaz", protože nekriticky kopou za své ratolesti. Přičemž nejrůznější metodické předpisy i elektronická výbava žáků nadmíru znevýhodňují právě pedagogy.

Normálně však letos dopadlo i tradiční školní entrée prezidenta republiky. Už jsme zažili leccos, takže jsme možná vděční za málo. Ale považte. Hlava státu například nenavštívila školu, kde řediteluje nebo se vzdělává její rodinný příslušník (na rozdíl od Václava Klause, který při stejné příležitosti dorazil do školy provozované společností, kterou tehdy vedl jeho syn).

Tentokrát mluvil Miloš Zeman na Základní škole T. G. Masaryka v Bělohorské ulici v Praze 6 k prvňáčkům. Nebyli jsme svědky infantilních vytáček, že prezident nevstává, protože ho "bolí nožičky". A nedošlo jako loni na "vynášení" nepohyblivého hradního pána na pódium, na trapné ticho po zaznění výzvy k diskusi. Jeho radám, aby děti četly, a to hlavně papírové knížky, není obsahově co vytknout. Stejně jako jeho "dědečkovsky" zjihlému vzpomínání na rozvázané tkaničky první den ve škole nebo na Káju Maříka coby první přečtenou knihu.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru