Vláda bude naslouchat lidem, ne ratingovým agenturám, dušuje se místopředseda italské vlády a šéf Hnutí pěti hvězd Luigi di Maio poté, co ratingová agentura Fitch zhoršila výhled jeho země ze "stabilní" na "negativní" a výnosy státních dluhopisů dosahují na pětiletá maxima. Tamní politici se tedy zatím odmítají "sklonit" pod tlakem trhů a rezignovat na řadu drahých projektů, které naslibovali.

Za dnešní obavy z toho, kam se bude Itálie dál ubírat, ovšem nenesou odpovědnost ratingové agentury. Trhy mají strach, že italská vláda bude rozpočtově neukázněná, a ratingové agentury dávají obavám pouze jakési oficiální razítko. Další zhoršení ratingu by samozřejmě přililo na nervózních trzích olej do ohně. Dnes ho má Itálie na úrovni BBB a jen dva stupínky ji dělí od toho, aby spadla do škatulky "spekulativní investice". Propad investičního hodnocení by byl pro Řím bolestivý, protože by Evropské centrální bance znemožnil nakupovat italské dluhopisy. Ty by současně ztratily své místo v řadě tržních indexů, podle nichž se řídí politika velkých fondů. Logicky by následoval rychlý výprodej italských aktiv.

Itálie čelí této hrozbě paradoxně ve chvíli, kdy je podobně jako Řecko v roce 2015 z "nejhoršího venku". Po letech "růstu nerůstu" se primární bilance rozpočtu přehoupla do solidních kladných čísel (+1,5 % HDP), celková vnější bilance je v plusu a podíl špatných úvěrů bank přece jen začal klesat. Stačilo by tak "pouze" udržet status quo a hospodářství by se zvolna zotavovalo, veřejný dluh pomalu klesal a Itálie by nakonec i bez pomoci ECB mohla pravděpodobně na trzích dobře fungovat.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru