Cena elektřiny se za rok zdvojnásobila. Důvodem je prudký vzestup nákladů na emisní povolenky a další růst cen uhlí.

Není tak překvapením, že v rámci regionu nejvíce posílily akcie rakouské energické společnosti Verbund, která převážnou část elektřiny vyrábí z obnovitelných zdrojů a povolenky se jí netýkají. Z konvenčních výrobců v našem regionu nejvíce posílil ČEZ (o 40 procent), který těží z nižší emisní náročnosti oproti svým polským konkurentům. Dramatický růst cen povolenek, které z loňských pěti eur za tunu vzrostly více než čtyřnásobně, odnesly zejména polské energetiky, které mají emisně náročnější zdroje.

PGE ztratilo třetinu své hodnoty, obdobně jako Enea i Tauron. Růst cen povolenek ale není jejich jediným problémem. Polským energetikám nepomáhají kroky polské vlády, která je nutí k investicím do nových nevýkonných černouhelných elektráren.

K financování těchto kapitálově náročných projektů se musí zadlužit a rušit výplaty dividend. Volné peníze, kterých mají díky rostoucí ceně elektřiny více, tak investují do často nerentabilních projektů. Na menšinové akcionáře zbývá méně. Obavy vzbuzují také debaty o jejich sloučení do dvou větších společností. To všechno jsou důvody, proč investoři ve středoevropském regionu preferují spíše ČEZ.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru