Státy už mnoho let obvykle regulují odvětví ekonomiky, ve kterých podnikají infrastrukturní firmy.

Podle analytika ČSOB Asset Management Miroslava Adamkoviče je to výhoda, protože investory až na výjimky nic nepřekvapí. "U odvětví, na která se regulátoři zaměřili teprve nedávno, mohou šoky přijít častěji," řekl.

HN: Co si investoři mohou představit pod pojmem infrastruktura? Jaké firmy či sektory pod tento pojem patří?

Slovo infrastruktura podle slovníku pochází z francouzštiny a znamená "pod budovou". Patří sem jakékoliv sítě potřebné pro fungování budovy, města či společnosti. Tedy třeba dodávky vody, energií, přeprava ropy a plynu, silnice či železnice nebo datové služby, včetně internetového připojení.

HN: Pokud se střadatel rozhodne investovat do infrastrukturních firem či investičních fondů, jaký tady čte investiční či růstový příběh?

Nepojímal bych to jako růstový příběh, protože infrastruktura jsou primárně služby, které využíváme, ať už se ekonomice daří nebo ne. Moderní města a budovy nemohou fungovat bez vody, elektřiny nebo internetového připojení. Takže jedním z důvodů, proč investovat do infrastrukturních firem, je chuť vlastnit něco, co není tolik cyklické. A mnoho firem v infrastruktuře má štědrou dividendovou politiku, jelikož mají stabilní zisky.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru