Vodáci splouvající za minulého režimu a krátce po listopadu 1989 Vltavu se mohli ještě v horním toku blízko od pramene kochat čistotou říční vody. Ovšem jen do té doby, než dopluli do městečka Větřní kousek před Českým Krumlovem. Z papíren na levém břehu proudil nezdravě páchnoucí fialový přítok, který platil za jeden z hlavních zdrojů znečištění nejdelší řeky na území Česka. Dnes už se podobné ekologické hříchy vyskytují pomálu. Technologie pokročily, firmy musí dodržovat přísnější pravidla a bez čističek se neobejdou.

Že čistota českých řek prošla za posledních dvacet let výraznou proměnou, potvrzuje i hydrolog a geograf Bohumír Janský, který se kvalitě vody v tocích dlouhodobě věnuje.

"Když jsem v roce 1981 psal disertační práci, vytvářel jsem takzvaný atlas map kvality vody pro české povodí Labe. Barvičkou jsem podél toku vykresloval, do jaké třídy podle parametrů, jako jsou dusičnany, fosfor nebo organické znečištění, patří která řeka.

Skoro všechny byly vykresleny červeně nebo hnědě, což značilo nejhorší stupně znečištění. Disertaci mi tenkrát zakázali zveřejnit," vzpomíná Janský.

Dlouhodobé zlepšení v některých ukazatelích čistoty dokládají i čísla z měření Labe v Hřensku, kde řeka opouští území Česka a vtéká do Německa. "Mezi lety 1997 a 2015 se snížil odtok dusíku o 20 procent, fosforu dokonce o 50 procent," popisuje hydrolog Tomáš Hrdinka z Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka. Dodává ale, že po roce 2010 se pozitivní trend zastavil.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.