Začíná nový školní rok a s ním se opět rozjedou debaty o tom, jak by české školství vlastně mělo vypadat. Ministr Robert Plaga se nechal nedávno slyšet, že by rád změnil koncept státních maturit, že by je rád digitalizoval. Výborně. A dál?

V rozhovoru s profesorem Sugatou Mitrou, globálním inovátorem vzdělávání, jsem narazil na zajímavou myšlenku: měnit cokoliv v obsahu vzdělání je složité, neboť tradice je tradice, závislost na zavedených modelech řešení souvisí s lidským faktorem a lidský faktor ve vzdělávání rozhoduje. Mitra nabízí recept: "it is all about exams", tedy vše záleží na zkouškách. Je to prosté, jednoduché a levné. Když totiž změníte výstupní či vstupní zkoušku, vytvoříte tím okamžitý tlak na předchozí vzdělávání, jež nutně musí začít žáky na takovou zkoušku připravovat.

Výsledky těchto zkoušek jsou hmatatelným měřítkem úrovně vzdělávání. Je v bytostném zájmu studentů, rodičů i učitelů, aby dopadly co nejlépe. Pokud se vám tedy podaří nastavit zkoušky tak, aby podporovaly progresivní změnu vzdělávání, dosáhnete v tomto ohledu rychlého pokroku, který by při zavádění jiných opatření trval roky či desetiletí. Změnu si totiž vynutí sami žáci a jejich rodiče. Kvalitní pedagogický manažer na místě ředitele musí intenzivně pracovat na proměně školy minimálně pět let. A to ho nejdřív musíte sehnat. Zvýšením platů učitelů docílíte vyšší atraktivity profese, nicméně přirozená personální výměna trvá patnáct dvacet let. Zavedením nového modelu zkoušky máte šanci docílit změny od prvního dne nového školního roku, v němž vejde v účinnost.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 40 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Odemykání obsahu svým přátelům
  • Přístup do on-line archivu od roku 1995
  • Web bez reklam
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru