Může ředitel největšího regionálního studia Českého rozhlasu kandidovat do Senátu za vládní stranu a zároveň zůstat ve funkci, jen na neplaceném volnu? Evidentně může, protože Rada Českého rozhlasu ani vedení veřejnoprávního rádia to nijak intenzivně neřeší. Důležitější pro ně je, že v červencovém dopoledni zazněla na kulturní stanici Vltava věta o "penisu trčícím nad koulemi drze jako vykřičník". Aféře s penisem věnovali radní dvacet minut svého posledního zasedání. Předsedkyně rady dokonce oznámila, že se aktivně obrátila na "velkou" vysílací radu s podezřením na porušení zákona. A zalitovala, že "její" malá rada nemá pravomoc k tomu, aby to konstatovala sama.

Záznam zasedání je poučný v mnoha směrech. Stížnost jedné posluchačky na půl věty v románu britského autora vyvolá pohoršení na dva měsíce. Ale slona v místnosti v podobě popření nezávislosti a nestrannosti rozhlasového manažera se radní snaží ignorovat. Zatímco v rozhlase platí striktní předvolební pravidla, rozhodl se šéf brněnského rozhlasu ucházet o místo v Senátu na kandidátce hnutí ANO. Regionálním ředitelům momentálně končí mandáty a vedení rozhlasu muselo rozhodnout, jestli budou pokračovat ve svých funkcích, nebo místo nich najde náhrady.

Naprostá většina jich pokračuje − a totéž se předpokládalo i u šéfa Českého rozhlasu Brno. Jenže v červenci oznámil kandidaturu a od té doby je jakoby nic na neplaceném volnu. Mandát mu papírově vyprší na konci září. Pokud se do Senátu nedostane, rád by se na své místo vrátil. Prostupování světa politiky a médií mu nevadí, podle právního rozboru prý v jeho návratu není problém. Generální ředitel rozhlasu má právní názor opačný, ale zatím situaci řeší tím, že Brno řídí vedoucí programu. Jméno řádného ředitele by rád oznámil do konce října.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru