Víc peněz a jejich pružnější čerpání má podle představ ministryně práce a sociálních věcí Maláčové zapojit otce do péče o děti. Ne že by úvaha o penězích byla špatná − už i hypermarkety dokázaly zapojit muže do práce na pokladně díky razantnímu zvýšení mezd a to se dlouho předpokládalo, že jde o čistě ženské povolání. Nicméně rodičovská by si zasloužila úplně jinou debatu, než jestli se otec dítěte nechá na pár měsíců "uplatit" státem, aby se staral o potomka, což se jinak z nějakého neznámého důvodu pořád bere jako výsostná role ženy.

V Česku může být i dnes jakýkoliv z rodičů (tedy nejen matka, ale i otec, i když ti toho využívají minimálně) doma až čtyři roky. V pomoci rodičům je navíc stát stále vstřícnější, aspoň z hlediska toho, co vynakládá ze svého rozpočtu. Pokud v roce 2005 na rodičovském příspěvku vyplatil 12,5 miliardy korun, v roce 2008 už tato částka dosáhla 28,7 miliardy. Tedy více než dvojnásobek. Od roku 2007 totiž začala platit nová pravidla výpočtu příspěvku, která předtím schválila sněmovna. Nutno připomenout, že se k tomuto "rozpočtově odpovědnému" kroku tehdy hlásila jak pravice, tak levice. A že hlasování probíhalo před volbami, takže úspěch byl zaručen.

Zvýšení přídavku se navíc protnulo s populační křivkou. V roce 2008 se narodilo 119,5 tisíce dětí (o tři roky dřív to bylo jen 102 tisíc dětí). Výdaje státního rozpočtu na rodičovský příspěvek v dalších letech lehce klesaly s tím, jak se rodilo méně dětí (přišla krize, na děti ani přes státní příspěvky prostě nebyly peníze). Populační růst se obnovil až v roce 2016 a pokračoval loni. Navrhované zvýšení rodičovského příspěvku, k němuž má dojít od příštího roku, se tak opět protne s populační křivkou. Jestli se potká s krizí jako minulý nárůst, se nyní odhaduje jen těžko.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru