Východoněmecký Chemnitz se v sobotu znovu stal dějištěm několikatisícových demonstrací. Čtveřice akcí, jichž se v podkrušnohorském městě zúčastnilo zhruba 9500 lidí, byla z větší části klidná, přesto se ale neobešla bez občasných střetů a šarvátek s policií. V nemocnici po protestech skončilo 11 lidí. Zranění utrpěl také nejméně jeden novinář. Další demonstrace se uskuteční v neděli a pondělí.

Čtvrtmilionové město zažívá demonstrace od uplynulé neděle, kdy zde násilně přišel o život pětatřicetiletý Němec s kubánskými kořeny. Podezřelí z tohoto činu jsou dva muži z Iráku a Sýrie. Některé z následných protestů doprovázely násilnosti a útoky pravicových extremistů na přistěhovalce a "neněmecky" vypadající osoby. Tyto akce v Německu vyvolaly pobouření.

Situace se v sobotu večer vyhrotila, když se účastníci protiimigrační demonstrace střetli s policií. Organizátoři pochod ukončili předtím, než došel na cílové místo. Podle policie vypršel čas, který měli pořadatelé na demonstraci vyhrazený.

V hlavním pochodu organizovaném protiimigračním hnutím Pegida a protestní stranou Alternativa pro Německo (AfD) bylo kolem šesti tisíc osob. Kolem 2500 lidí se zase sešlo na akci proti neonacismu.

Začátek pochodu byl o několik desítek minut opožděn a nakonec byl zastaven před památníkem Karla Marxe. Policie vyzvala demonstranty, aby šli domů, a zabránila jim policejními dodávkami v dalším pochodu. Část demonstrantů policejní blok prolomila a pokračovala.

Došlo i k drobným střetům demonstrantů s novináři. Demonstranti je obviňovali ze lži a křičeli hesla jako "My jsme národ".

Policie zaznamenala v souvislosti s demonstracemi nejméně 25 trestných činů. Zranění v sobotu utrpěl mimo jiné 20letý Afghánec, kterého napadli čtyři maskovaní lidé. V neděli o tom informovala německá policie v bilanční tiskové zprávě.

Afghánec přišel ke zranění v místní části Markersdorf, která leží na jižním okraji Chemnitzu, tedy stranou míst, kde se demonstrovalo. Mladík utrpěl lehká zranění. "V rámci vyšetřování bude nutné ověřit, zda se v případě pachatelů nejednalo o někdejší účastníky demonstrace," uvedla policie.

V souvislosti s děním v Chemnitzu v neděli německý ministr zahraničí Heiko Maas vyzval Němce k větší aktivitě v boji proti rasismu a v obraně demokracie. "V naší společnosti se bohužel rozšířila určitá pohodlnost, kterou musíme překonat," řekl bulvárnímu listu Bild. Jeho vlastní generace podle něj vnímá svobodu, právní stát a demokracii jako samozřejmost. "Musíme občas vstát z gauče a otevřít ústa," vyzval sociální demokrat.

V čele sobotního průvodu, který se hemžil německými vlajkami, šli lidé s velkými plakáty, na nichž byly vyobrazeny osoby zabité přistěhovalci. Nechyběl mezi nimi pětatřicetiletý Němec s kubánskými kořeny Daniel Hillig, jehož vražda, z níž jsou podezřelí dva mladí muži z Iráku a Sýrie, vedla k demonstracím a násilnostem v podkrušnohorském městě. Na jednom z plakátů byla také Češka Naďa Čižmárová, která zahynula v prosinci 2016 při teroristickém útoku v Berlíně.

U nejznámějšího monumentu čtvrtmilionového města - památníku Karla Marxe - se sešli také příznivci pravicového hnutí Pro Chemnitz. Jejich pondělní demonstrace skončila výtržnostmi a útoky na přistěhovalce. Řada z nich opakovaně skandovala hesla jako "My jsme národ" nebo "Merkelová musí pryč".

Právě kancléřka Angela Merkelová (CDU) a starostka Chemnitzu Barbara Ludwigová (SPD) byly často terčem nevole davu, v němž se objevila i trojice vlajek českých.

"Nevyzývám k braní spravedlnosti do vlastních rukou, ale když nás politici nebudou chránit, musíme si rozmyslet, jak se budeme bránit my," nechal se slyšet jeden z řečníků. "Vezměte jim nože, nebo vám vezmeme úřady," pohrozil také.

Pár stovek metrů od pravicové akce, která skončila asi po 40 minutách, protestovali u kostela Johanniskirche lidé za mír a proti xenofobii. Na místo přišla i starostka Chemnitzu, podle níž v sobotu Sasko i její město musí vyslat jasný signál, že budou všemi prostředky hájit právní stát proti "pravicovým štváčům". Šéf poslanců Levice ve Spolkovém sněmu Dietmar Bartsch zase vyjádřil přesvědčení, že je nutné, aby občané města dali jasně najevo svůj postoj.

Další dvě menší demonstrace se v Chemnitzu uskuteční v neděli. Ohlásili je místní občané a evangelická církev. V pondělí se pod heslem Wir sind mehr (Nás je víc) bude konat koncert proti pravicovému extremismu. Mezi účinkujícími má být například punkrocková kapela Die Toten Hosen.

Na protesty v sobotu dohlíželo celkem 1800 policistů. Saskou policii přitom podpořily posily z dalších devíti spolkových zemí a také příslušníci spolkové policie. Ulice v centru města byly uzavřeny pro dopravu, policie je blokovala desítkami vozů.

Podle aktuálního průzkumu si většina Němců nemyslí, že by měla jejich země jako celek problém s pravicovým extremismem. V anketě agentury Emnid pro list Bild 66 procent dotázaných uvedlo, že se tento problém týká hlavně východního Německa. Že pravicový extremismus je problémem především zemí, které vznikly z bývalé Německé demokratické republiky, si myslí dokonce i 57 procent dotázaných, kteří ve východní části Německa žijí.

Podle průzkumu se dále 66 procent respondentů domnívá, že protestovat proti cizincům není v pořádku. Pochopení pro protesty proti trestným činům spáchaným cizinci ovšem vyjádřilo 71 procent účastníků průzkumu.