Pokoušet se "zrušit" sexualitu v zájmu pracovního výkonu je podle psychologa a kariérního poradce Dalibora Špoka nesmysl. Zaměstnavatel by se měl o vztahy svých lidí zajímat a pečovat o ně. "Staráme se o spokojenost zaměstnanců prostřednictvím manažerů štěstí, stejně tak bychom se ale měli starat o kvalitu vztahů zaměstnanců," poukazuje psycholog. To zahrnuje budování dobré týmové atmosféry, poradenství v případě konfliktů, ale i v případě problematických partnerských vztahů − ať už na pracovišti, či mimo něj.

Interní směrnice zakazující vztahy mezi kolegy nebo školení o sexuálním obtěžování podle něj intimním kontaktům nezabrání. Péče o vztahy zaměstnanců má podle odborníka mít individuální povahu a brát v potaz kulturní kontext, v němž firma působí.

HN: Proč se kolegové tak často stávají životními partnery?

Překvapilo by mě naopak, kdyby lidé v práci milostné vztahy nenavazovali. V dospělém produktivním věku trávíte v práci o hodně víc času než kdekoliv jinde a je pochopitelné, že v práci máte nejvíc příležitostí k navazování partnerských vztahů. Čím déle někde trávíme čas, tím je větší pravděpodobnost, že tam najdeme partnera. Kromě toho, v práci často zažíváme silné emoce, což přispívá k tomu, že k někomu pociťujeme antipatii, a k někomu naopak sympatii. Když dobře známe lidi ze svého pracovního okolí, můžeme s někým z nich navázat opravdu pevný vztah.

Dalibor Špok (41)

Psycholog a publicista. Poskytuje psychologické poradenství v oblasti osobní změny, psychických problémů, hledání vlastního povolání, produktivity a seberealizace.

HN: Měl by zaměstnavatel ovlivňovat partnerské vztahy mezi zaměstnanci v práci?

Záleží na kulturním kontextu, v němž působí. Například v americkém prostředí je víc zvykem partnerské vztahy mezi zaměstnanci regulovat. Naopak v českém firemním prostředí převládá postoj, že jsou osobní věcí každého zaměstnance. Musíme však odlišit svobodu a nezájem. Zaměstnavatel by neměl vstupovat do soukromého života zaměstnanců, to ale neznamená, že by o vztahy zaměstnanců neměl pečovat. Například může poskytovat různé typy poradenství, ať už se to týká partnerských vztahů na pracovišti, nebo mimo něj, a to prostřednictvím externích odborníků nebo interních zaměstnanců. Je to i v zájmu samotného zaměstnavatele. Pokud má zaměstnanec nějaké potíže v osobních vztazích, je samozřejmé, že to ovlivní jeho náladu a následně pracovní výkon.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.