Obuvník Michal Pavlas podniká už od začátku 90. let. Budováním vlastní ševcovské dílny byl zpočátku tak zaneprázdněný, že na svoji první delší dovolenou vyrazil až po osmi letech. Jak sám říká, měl tehdy mnoho energie a cítil, že delší volno nepotřebuje. Ačkoliv dnes už na dovolené pravidelně jezdí, i na prahu padesátky jej myšlenky na práci, která ho po návratu čeká, neopouští ani po týdnu na chalupě.

Podobně je na tom s odpočinkem řada podnikatelů. Často si ani nemohou v prvních letech podnikání odpočinek dopřát. Na dovolenou nemají čas a zároveň nikoho, kdo by je ve firmě zastoupil. Když už se některým podaří vzít si volno, jen málokdo se od své práce dovede během týdne nebo dvou oprostit natolik, aby si skutečně odpočinul.

Podnikatelé si od práce mnohdy neodpočinou ani na dovolené. Vyplývá to z průzkumu ČSOB, který banka vypracovala exkluzivně pro Hospodářské noviny. Na vzorku 400 firem zjišťovala, jak často odpočívají a jestli skutečně relaxují. Letní volno si opravdu užije jen 37 procent podnikatelů − ti uvedli, že na dovolené vůbec nepracují. Naopak jedna pětina podnikatelů už dopředu ví, že pracovat bude. Zbylé dvě pětiny respondentů jsou smířené s tím, že budou pracovat, ale pouze v nutném případě. Více než 85 procent z nich čte e-maily na pláži, polovina na dálku kontroluje provoz a až třetina pracuje stejně, jako kdyby na dovolené nebyli.

Odpoutat se od práce je čas od času třeba pro udržení mentální i fyzické pohody. Dlouhodobý stres a únava mohou vést k depresím, únavovému syndromu nebo vyhoření. "Můj osobní odhad je, že toto vysoké tempo je možné vydržet v průměru tak okolo deseti let. Rezervy se poté vyčerpají a člověk se porouchá," říká psycholog Karel Hlavatý. Ve svých lázních v Jablonci nad Nisou se snaží pomáhat lidem, kteří zanedbávají odpočinek a trpí stavy úzkosti, depresemi nebo vyčerpáním.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru