Praktický lékař zvedl oči od počítače. "Kouříte?"

Zavrtěl jsem hlavou. Spokojeně něco naťukal jedním prstem na klávesnici a zvedl hlavu podruhé. "Pijete?"

Přikývl jsem. "Piju."

"Hodně?"

"Tak nějak… normálně," řekl jsem.

Zjevně tuhle debatu nevedl poprvé, protože si založil ruce na prsou coby signál, že teprve teď si rozhovor se mnou začíná užívat, a pobaveně se mě zeptal: "Kolik je podle vás normálně?"

"No… sem tam nějaké pivo a občas se ženou lahev vína."

Vyrazil ze sebe krátký zvuk, o němž nebylo jisté, zda jde o projev nesouhlasu, anebo krátký smích. Znepokojeně jsem se zeptal: "Podle vás je to moc?"

"Nevím," řekl. A asi aby nepůsobil neprofesionálně, rychle dodal: "To nikdo neví!"

"Myslíte si, že bychom to měli omezit?"

"Jak dlouho to praktikujete?"

Pominul jsem nehezké slovo "praktikovat", které se ke sklence vypité v milé společnosti opravdu nehodí, a odpověděl jsem, že co si pamatuju. Což je v padesáti férová odpověď.

"V tom případě nic neomezujte. Rozhodně ne radikálně. To by vás mohlo i zabít," prohlásil. Pak se ještě ujistil, že neberu drogy, a na potvrzení, kvůli kterému jsem přišel, dal razítko. Vesele a s rozmachem.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru