Úterní návštěva premiéra Andreje Babiše (ANO) v Římě italská média moc nezajímala. Ne že by Babiš byl nudný. Ale doplatil na to, že ve stejnou dobu byl v Itálii někdo mnohem známější − maďarský premiér Viktor Orbán.

Ten se navzdory diplomatickému protokolu nesešel s italským premiérem, ale s ministrem vnitra Matteem Salvinim, fakticky nejsilnějším mužem v italské vládě. Oba politici si notovali ohledně migrace.

Formuje se internacionála populistů, jejímž tmelem bude právě boj proti migraci? Salvini, který sám sebe za populistu označuje, ji chce vytvořit. Že by ale do svých řad získal i Orbána, to je hodně málo pravděpodobné.

Orbánovi vyhovuje, že v rámci EU je jeho strana Fidesz členem Evropské lidové strany (EPP), která sdružuje křesťanskodemokratické politické síly. EPP, nejsilnější frakce v Evropském parlamentu, jeho pochybné praktiky často kryje.

Ale co je možná ještě důležitější − Orbán a Salvini se sice shodnou na tom, že do Evropy by neměl připlout jeden jediný migrant. Ale co s těmi, kteří se na kontinent přesto dostanou? Zatímco Salvini by chtěl, aby je povinně přebraly všechny země EU, Orbán s něčím takovým nikdy nebude souhlasit. Nacionalisté z různých zemí dřív nebo později narazí na meze vzájemné shody. Snad to ví i Andrej Babiš.

Související