Když jsem jel naposledy newyorským metrem, seděla proti mně holka, která měla na tričku napsáno "I win… or I learn, I never lose" − Buď to dám, nebo se poučím, nikdy neprohrávám. Život je takový, že nám − jako hra, jako příběh, jako dobře napsaný scénář − přináší do života nečekané věci.

Jsou to problémy, starosti, strasti, nesnáze, které lemují naši cestu − nebo lépe řečeno naši cestu utvářejí. Cesty nejsou cestami proto, že vždy byly rovné a vydlážděné. Cesty jsou cestami, protože jimi prošel někdo, kdo veškeré kameny odstranil, tunely vyhloubil, řeky přemostil. Životní cesty jsou právě překonáváním něčeho, co nám leží v cestě.

Migrační vlna − malá na evropské poměry − měla být případovou studií, kde jsme se mohli (a měli) naučit, jak nakládat s migrací mnohem větších rozměrů. A podobně jako v situaci s finančním krachem Řecka byly na nás příroda a dějiny laskavé: daly nám malý příklad, malou případovou studii, jak se připravit na mnohem větší situace v budoucnu. Měli jsme se z toho poučit a zkušenost využít k nalezení pravidel pro příště, až se to − nedejbože − stane ve větším. Každý pád − toť případová studie.

Stěhování národů z jednoho místa na druhé je fakt, který doprovází historii lidstva od nepaměti. Krachy národů − ať už politické, či ekonomické − jakbysmet. Je vlastně navýsost překvapující, že žijeme v roce 2018 a stále nevíme, co jako Evropa dělat, když se v naší těsné blízkosti (Sýrie) rozhoří občanská válka. Jak je možné, že OSN již tenkrát dávno neměla mustr, podle kterého podobné situace řešit?

A Řecko! Copak máme pocit, že se nic podobného nikdy nebude opakovat? Měli jsme kliku, Řecko je malá ekonomika, několik málo procentních bodů evropské ekonomiky. Mohli jsme se na této situaci naučit, jak v podobných situacích jednat do budoucna. Až bude příště bankrotovat jiná, větší jednotka, mohli jsme vědět. Není nad to, když vám dějiny dají šanci se připravit v klidu a v pohodě na horší situace.

Jenže my jsme řekli ne.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru