Spojení některých jmen působí už samo o sobě poněkud komicky. Třeba Andrej Babiš a Jan Amos Komenský. Co tak asi mohou mít společného český premiér a slavný učitel národů? Teď už to víme. Ten první si tím druhým vypomohl při pondělní návštěvě u italského ministerského předsedy Giuseppa Conteho. "Jan Amos Komenský říkal, že řešení migrace není přesídlování národů, ale jejich vzdělávání. Pokud budou lidé vzdělaní, tak zůstanou doma a nebudou chtít jinam do Evropy," argumentoval Babiš v Římě.

Jestli to tak Komenský skutečně řekl (což komeniologové svorně vylučují), pak vyvstává vážná otázka, proč tento mimořádně vzdělaný člověk vlastně prožil dvě třetiny svého života v cizině? Leda by litoval, že se nenechal poučit jezuity o prospěšnosti konverze ke katolictví, díky níž by pak opravdu nemusel migrovat po protestantských zemích západní Evropy.

Pokud ale naopak Babiš nebo jeho poradci citát Komenského zkomolili nebo si jej poupravili podle svých potřeb, žádná otázka nevyvstává. Pak totiž z "citovaného" výroku jasně vyplývá, proč dravý byznysmen a politik nezůstal doma na Slovensku a přesídlil i se svou kariérou "jinam do Evropy".

To obyvatelé bavorského pohraničí poblíž našeho Chebu se za žádné velikány neschovávají. Svůj protest proti chystanému velkokapacitnímu propojení svého regionu s Českou republikou dali najevo na férovku sami za sebe. Podél německé silnice 303 z Marktredwitzu do Chebu vztyčili cedule, na nichž argumentují, že dosavadní dvouproudovka mezi českou dálnicí D6 a německou A93 nepříliš silnému provozu stačí a není důvod ji měnit v autostrádu. Pro nás je to poučení. Tak dlouho Češi otáleli s výstavbou dálnic k hranicím, až druhou stranu přešla chuť, potřeba i trpělivost. Možná ji i vylekalo, že dálnice by jednou mohla usnadnit tok českých migrantů na Západ.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru