Dlouhé roky byly emisní povolenky jen podivným a hlavně nefungujícím nástrojem Evropské unie, která s jejich pomocí chtěla bojovat s klimatickými změnami. Vývoj posledních měsíců z nich dělá horké zboží. Cena povolenek za rok a půl stoupla víc než pětkrát. A po mnoha letech to vypadá, že by konečně mohly plnit úkol, pro který byly vytvořeny.

Základy systému jsou poměrně jednoduché. Ve snaze čelit globálnímu oteplování Evropa omezuje vypouštění emisí oxidu uhličitého. Velké firmy − v současné době jich je asi jedenáct tisíc − si proto musí za každou vyprodukovanou tunu CO2 koupit na trhu povolenku. To je má vést k přechodu na ekologičtější výrobu, v energetice hlavně na obnovitelné zdroje, potažmo plynové elektrárny.

Systém téměř zkolaboval, když se plejáda výjimek a povolenek rozdávaných zdarma před deseti lety zkombinovala s ekonomickou krizí a nástupem obnovitelných zdrojů. Pak bylo na trhu několik miliard povolenek navíc a jejich cena se propadla zhruba z 20 eur na tři až čtyři eura za tunu CO2 vypuštěnou do ovzduší. Trh naznačoval pomalý konec.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru