Pětadvacetiletý tesař Jesús Mendoza strávil dva týdny na útěku z Venezuely do Ekvádoru a pak do Kolumbie. "Dvě jídla denně jsem si doma mohl dovolit, jen když jsem měl štěstí," uvedl pro agenturu Reuters. "Kolumbijci byli štědří. Dávali nám jídlo i vodu. Dokonce jsem jedl i kuře, což by ve Venezuele byl luxus," dodal s tím, že na cestě měl více jídla, než by se mu podařilo sehnat doma. Z rodné země ho vyhnala zhoršující se hospodářská situace a všudypřítomný nedostatek potravin i léků. Nový život chce začít v Ekvádoru.

Podobně jako on uvažují i další Venezuelci. Každý den jich opustí svou zemi pět až sedm tisíc. OSN odhaduje, že od roku 2014 odtud odešlo na 2,3 milionu lidí. Jedná se tak o jeden z největších masových populačních přesunů v historii Latinské Ameriky.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.