Až jednou budu svým dětem vyprávět, jaké to bylo žít na počátku 21. století, určitě jim řeknu, že to byla historicky nejlepší doba, v níž jsem mohl žít.

Během několik let trvajícího růstu ekonomiky se České republice podařilo dosáhnout mnoha rekordů. Nejnižší úroveň nezaměstnanosti v rámci Evropské unie umožňovala rychlý růst mezd a životní úrovně. Česko hospodářsky dohánělo západní Evropu a jediný vážný problém spočíval v migraci uprchlíků, kteří se však obloukem vyhýbali naší zemi.

I na burze se podařilo dosáhnout mnoha historických milníků. Například v srpnu 2018 index Standard & Poor's 500 oslavil nejdelší býčí trh všech dob. Růst trval devět a půl roku a za tu dobu jsme si připsali zisky ve výši 322 procent. Mnozí politici si v té době začínali myslet, že již nikdy žádná krize nepřijde, a tak před volbami slibovali, že všechno bude zadarmo.

Byla to doba zaměřená na nové vědecké objevy a technologie. Velmi populární byl podnikatel a investor Elon Musk, který na jedné straně fascinoval svět svými nápady a na druhé straně šokoval investory obrovskými ztrátami.

Celkově se však technologiím dařilo a index Nasdaq poprvé v historii stoupl nad hodnotu osm tisíc bodů. Zkrátka byla to doba, na kterou vzpomínám moc rád.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru