Pro Donalda Trumpa to byl velký den, obecný optimismus nad novým vývojem kolem Severoamerické dohody o volném obchodu zatím nenastal. Rozhovory o ní se mezi USA, Mexikem a Kanadou táhly rok. Několikrát se dostaly do slepé uličky a hrozilo, že americký prezident dostojí slibu a dohodu zvanou NAFTA vypoví. Až v tomto týdnu Mexico City a Washington dojednaly nové podmínky. Mimo zatím zůstává Kanada.

Už v předvolební kampani nynější prezident Trump opakovaně označoval NAFTA, jež vstoupila v platnost v roce 1994, za nejhorší obchodní dohodu v dějinách.

Považoval ji za hlavního viníka odlivu pracovních míst z amerického průmyslu do Mexika. A sliboval revizi.

Po jeho zvolení se však Mexiku, USA a Kanadě dlouho nedařilo výrazněji pokročit. Až v posledních týdnech, kdy z rozhovorů vypadla Ottawa, vyjednavači z USA a Mexika uspěli tam, kde se dřív nedokázali shodnout.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.