Nenajdeme moc příkladů toho, že by byla česká politika schopná přijít s vizí, kterou by pak od nás nadšeně převzala celá Evropa. Kuponová privatizace se zrovna neuchytila. Co se naopak uchytilo, je tunelování. Tedy ani ne tak samotná praxe jako termín označující to, když vedení firmy za pomoci podvodů celou společnost vysaje. Pojem tunelování, vynalezený v Česku, přešel i do angličtiny.

Vizi pro celou Evropu teď slibuje premiér Andrej Babiš (ANO). Prý předloží návrh, jak vyřešit migrační krizi. "Česko přijde s návrhem nejen pro Itálii, ale pro celou Evropu. Musíme migraci zastavit," tvrdí Babiš.

Někdo si z toho možná bude dělat legraci − co nového tak asi můžou vymyslet suchozemci v Praze, co ostatní země ještě nenapadlo? Ale to by bylo laciné. Naopak, Babiš má pravdu, že Česko by mělo být v rámci Evropské unie aktivní, a ne jen útrpně čekat na to, s čím přijdou ostatní. Měli bychom se konečně stát aktivním členem unie, který má dost sebevědomí − a ovšem i schopností − na to, aby spoluurčoval evropskou agendu. Některé jiné menší země EU to zvládají, Česku teoreticky nic nebrání v tom, aby se k nim přidalo.
 
Teoreticky. Zatímco teoreticky je Babišova snaha naprosto správná, v praxi můžeme úspěšně pochybovat o tom, jestli má nějaký obsah. Když premiéra posloucháme, nemůžeme se ubránit dojmu, že jen mluví, ale obsah tomu jaksi schází.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru