Letošní extrémní sucho spojené se stále postupující kůrovcovou kalamitou potvrzuje, že české lesy se budou muset zásadně změnit. Odborníci dlouhodobě upozorňují, že hojně zastoupené smrky se minimálně v nižších a středních polohách rozpadají a schnou a musí je tak ve velké míře nahradit listnaté stromy a jedle. Ty lépe zpevní půdu, zadrží vodu v krajině a zajistí její druhovou rozmanitost. Právě v těchto dnech se na ministerstvu zemědělství dokončuje důležitá vyhláška, která má majitele lesů nasměrovat k tomu, jaké stromy by měli už od tohoto podzimu začít sázet. Změna přichází po dvaceti letech. Nyní se rozhoduje o tom, jak zásadní bude.

První verzi dokumentu ministerstvo představilo už v květnu. A zatímco například Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR si ji pochvalovalo, protože "odpovídá na změny klimatu, aniž by vlastníky lesů ekonomicky srazila na kolena", návrh narazil na velké množství připomínek od krajů nebo ministerstva životního prostředí, podle nichž právě na nastupující změny klimatu dostatečně nereaguje. Právě s úřadem Richarda Brabce (ANO) teď ministerstvo zemědělství vyhlášku dotahuje. "Zatím ještě máme v některých bodech rozdílné názory, ale do konce týdne se chceme dohodnout, na tom jsme se shodli s ministrem Tomanem," napsal Brabec.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • V placené části se mimo jiné dočtete, jak výsadbu stromů mění státní lesy a co je podle šéfa Národního parku Šumava pro les ta nejlepší výsadbová strategie.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se