Vyhledat dnes v Česku léčitele znamená udělat tak trochu dlouhý nos na oficiální systém zdravotní péče. Zájemci se − pochopitelně za patřičnou úplatu − vyhnou plným čekárnám, nekonečnému papírování i horám předepsaných léků. A ještě si užijí vzrušující pocit z neznámých, občas dokonce obskurních postupů či zákroků.
Proto je jen dobře, že si nový návrh zákona o léčitelství z dílny ministerstva zdravotnictví bere na mušku právě tuto pochybnou přitažlivost léčitelů. Však si zkuste představit kouzelníka úřadujícího mezi šanony a s certifikátem na zdi, jemuž se nad hlavou vznáší Damoklův meč sankcí za výsledek chybného čarování. Obrázek doslova kouzla zbavený. A podobně na tom mají být do budoucna léčitelé.
Škoda jen, že regulace nebyla zavedena už dřív. První předloha spadla před časem pod stůl kvůli nedostatečné definici léčitele. A tak muselo dojít až na aféru kolem pražského centra Aktip letos na jaře, kdy reportéři ČT odhalili pochybné léčitelské praktiky včetně "léčby" rakoviny pomocí partnerského vztahu. Ukázalo se, že v rukou šarlatánů bez trestněprávní odpovědnosti či odborné způsobilosti může jít kromě peněz a zdraví i o život.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Týden v komentářích HN
Máte zájem o informace v širších souvislostech?
Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru