Ministryně financí Alena Schillerová v pořadu České televize oznámila, že na příští rok navrhne státní rozpočet se schodkem ve výši 40 miliard korun namísto původně navrhovaných 50 miliard. Důvodem snížení schodku nejsou, jak by se někdo mohl (naivně) domnívat, škrty ve výdajích. Důvodem, jak sama ministryně přiznala, je vidina ještě silnějšího než předpokládaného růstu mezd. Ten, jak všichni znalí českého státního rozpočtu velmi dobře vědí, plní prostřednictvím odvodů na sociální a zdravotní pojištění a daně z příjmů státní kasu z více než poloviny.

Proč nikdo netleská a nechválí ministerstvo financí za nižší schodek? Protože v situaci, kdy se ekonomika přehřívá a začíná výrazněji zpomalovat, ale mzdy i zásluhou dvouciferného růstu minimální mzdy budou ještě chvíli zrychlovat, se státní kasa plní "sama". A nižší schodky padají ministerstvu přímo do klína, aniž by pro to muselo cokoliv udělat. Na krocení požadavků jednotlivých ministerstev, která ne vždy hospodárně nakládají se svěřenými prostředky, a mechanickém odškrtávání bodů vládního programu, jenž přes haldu slibů nevidí priority, není nic ambiciózního. Ambiciózní by byl přebytkový rozpočet, vyrovnaný rozpočet by odpovídal stavu ekonomiky. Deficitní rozpočet aktuálnímu stavu ekonomiky jednoduše nesluší.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru