Odvolávám, co jsem přivolal, a slibuji, co platilo dřív. Elon Musk vystoupil z role vizionáře a vcítil se do role popleteného krále z pohádky Pyšná princezna. Šéf a největší akcionář automobilky Tesla si náhle uvědomil, že stažení firmy z burzy nebyl nejlepší nápad. S jejími akciemi se tedy bude obchodovat, jako by nic neřekl a nenapsal.

Ale on řekl a napsal. Tři týdny starý tweet o tom, že nabídne za akcii Tesly 420 dolarů a že financování má zajištěno, měl zásadní dopady. Na burzu, investory i na Muskovu věrohodnost.

Způsob, jakým plán odvolal, dělá z celé epizody frašku. Musk zmínil, že někteří menší akcionáři mu řekli, "aby to nedělal". Těžko věřit, že si do té doby neuvědomil, kolik fondů by muselo své podíly v Tesle prodat prostě proto, že jejich statut neumožňuje ponechat si akcie firmy, které nepodléhají burzovním regulím. Určitě pro něj nemůže být novinkou, že i pro drobné investory není perspektiva dlouhodobého držení akcií, z nichž ještě dlouho nekápne ani dolar na dividendě, jejichž kurz bude na vodě a s likviditou to bude ještě horší, vůbec lákavá.

Současně nikdo soudný neskočí na verzi, že Musk celý plán, který měl podle jeho slov automobilce poskytnout větší svobodu jednání v dobách růstu, odpíská jen pro nesouhlas části menších akcionářů.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru