Vždycky když advokát Jakub Dostál dával peníze na charitu, měl obavy, jestli se skutečně dostanou k potřebným. Především mu ale vadilo, že příjemci darů nedostávají moc prostoru pomoct si sami. Proto s Petrem Kuhnem, svým firemním partnerem z advokátní kanceláře Badokh, založil stejnojmennou nadaci a rozběhl projekt Vracíme.com. Jeho smyslem není rozdávat lidem peníze, ale nabídnout jim bezúročnou půjčku. "Chceme podpořit jejich talent, nezávislost a schopnost se o sebe postarat," vysvětluje Dostál s tím, že půjčka na lidi klade odpovědnost, kterou by měli být schopni unést.

Cílem je, aby si nakonec dokázali pomoct sami. Nadace zatím podpořila tři lidi, s dalšími jedná. Půjčovat chce desetitisíce korun. Splátkový kalendář mají příjemci peněz nastavený individuálně. Klidně mohou vracet jen pár stovek měsíčně a obnos si tak rozložit třeba do pěti let.

Jedním z lidí, kteří už si od Badokhu půjčili, je paní Marie (příjmení si nepřála zveřejnit). Trpí roztroušenou sklerózou a je proto v invalidním důchodu. Když po rozvodu zůstala sama v pražském bytě, její stav se zhoršoval. "Nevyšla jsem ani schody, chodila jsem o berlích," vzpomíná. Rozhodla se proto odejít na venkov a změnit životní styl. Peníze si půjčila na rozjezd malého hospodářství, kde chová drůbež a kozy, aby byla soběstačná. "Mám mléko, vajíčka, vyrobím si jogurt," vypočítává Marie. Zdraví se jí na venkově zlepšilo natolik, že začala na částečný úvazek vypomáhat v květinářství. To, že by si půjčila od banky nebo od úvěrové společnosti, pro Marii nepřipadalo v úvahu, obavy z toho, zda zvládne splácet i s úroky, aby neskončila v exekuci, by jí v jejím stavu mohly velmi uškodit. "S roztroušenou sklerózou na tom nejste psychicky úplně dobře, všechno vás velmi stresuje a může to vyvolat záchvat. V nadaci mi vyjdou vstříc," vysvětluje Marie, která splácí od března.

Kataríně Haluškové z Prahy nadace v lednu půjčila na kauci, aby se mohla přestěhovat ze sociálního bydlení do běžného bytu a tam se starat o svá dvě vnoučata, která má v pěstounské péči. Na běžnou půjčku se solidními podmínkami by nedosáhla, protože už dluží na pojistném a za pokuty od dopravního podniku. Půjčku nadaci zatím bez problému splácí.

Ve třetím případě nadace pomohla dělníkovi, kterému manželka odešla k jinému muži. Přišel tak o děti a k tomu ho ohrožují dluhy, které jeho žena nadělala. Právníci muži bezplatně pomáhají s rozvodem a potom mu půjčí peníze, aby mohl platit výživné.

A co když obdarovaní nebudou moct splácet? Podle Dostála je možné, že si od nich půjčí někdo, kdo chce rozjet drobné podnikání, ale jeho záměr nevyjde. "Toto riziko jsme ochotni nést," říká právník. "Pak se může stát, že se najde někdo, kdo se bude snažit náš projekt zneužít. Ale my nechceme ani věřit tomu, že bychom něčemu takovému čelili," podotýká Dostál a dodává, že se takovým případům nadace snaží čelit pečlivým výběrem příjemců.

Markéta Nováková, která má chod nadace na starosti, připouští, že pro potřebné je v Česku nastavený poměrně štědrý systém dávek. Například na příspěvek na péči ale mohou žadatelé a jejich rodiny čekat dlouhé měsíce. Navíc stát podle Novákové utvrzuje lidi ve složité situaci v tom, že se z ní sami nedokážou vymanit. "Jednou se zařadíte do kolonky nemohoucího a už tam zůstanete. Jen se to zhoršuje," myslí si Nováková.

Badokh finančně podporuje i lidi, kteří si žádné splátky dovolit nemohou. Od nich ale právníci očekávají, že dar společnosti vrátí jinak. "Běžte někam pomáhat, třeba číst seniorům, to už necháme na vás," popisuje princip Dostál.

S Kuhnem zatím nadaci dotují převážně sami, odkládají do ní část výnosů advokátní kanceláře. Do budoucna by ale byli rádi, kdyby se zapojili také přispěvatelé zvenku.

Na otázku, zda projekt nadace může být i cestou, jak o sobě právní kancelář může dát víc vědět, Nováková odpovídá, že je to spíš naopak. "Kancelář zajistí nadaci důvěryhodnost, která je důležitá jak pro další potenciální donory, tak i pro klienty samotné. Jsou v situaci, kdy si nemůžou dovolit riskovat. Bezúročná mikropůjčka může znít podezřele. Různých šmejdů a lichvářů je tu dost," říká.

V Česku působí více než dva tisíce nadací a nadačních fondů, peníze mezi potřebné většinou rozdělují prostřednictvím darů. Půjčky jsou spojené spíše s bankami a úvěrovými společnostmi. Predátorské chování některých poskytovatelů úvěrů dopadlo na velké množství lidí. Často skončili v exekuci. Od konce roku 2016 platí zákon, který nastavil přísnější pravidla a donutil úvěrové společnosti, aby si vyřídily licenci od České národní banky.

Související