Přes 40 let leží ostatky španělského diktátora Franciska Franka v obrovském mauzoleu v Údolí padlých asi 50 kilometrů od Madridu. Španělská vláda vedená socialistou Pedrem Sánchezem v pátek schválila dekret, který jí umožní Frankovy ostatky z mauzolea přestěhovat.

K tomu by mělo dojít během několika málo týdnů. Zatím není jasné, kde skončí. Spekuluje se o nejmenovaném malém hřbitovu v Madridu. "Španělsko si nemůže dovolit mít symboly, které rozdělují společnost. Je to nepředstavitelné v Německu nebo Itálii, tedy v zemích, které také prošly fašistickými diktaturami, a mělo by to být nepředstavitelné i u nás," uvedl k tomu před časem premiér Sánchez, pro kterého je odstranění ostatků jednou z priorit.

Domnívá se, že z místa, které mnozí Španělé vnímají jako jeden z hlavních symbolů občanské války z let 1936 až 1939 a Frankovy diktatury, by se mělo stát opravdové místo národního smíření. Sánchez tak navazuje na snahu dřívějšího socialistického premiéra Josého Luise Zapatera, který se o jejich přestěhování bez úspěchu pokoušel už před jedenácti lety.

Španělská vláda ale narazila na odpor Frankových vnoučat. Proto se po několika týdnech analýz vláda rozhodla, že své kroky prosadí právě dekretem, který přidá několik odstavců do zákona o historické paměti. Frankova vnoučata se tak nebudou moci obrátit na soud, aby mohla exhumaci zastavit.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.