Začíná pracovní doba a ke stolu usedá matka, která právě odvedla dítě do školky. Po pár hodinách práce ho ale jde vyzvednout a zaměstnaneckou štafetu ve firmě přebírá kolega v důchodovém věku. Dvojice si mezi sebe dle svých potřeb dělí nejen úkoly a odpracované hodiny, ale i odměnu. Popsaný model by měla umožnit novela zákoníku práce, kterou navrhuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Ukotvení takzvaného sdíleného pracovního místa v zákoně slíbila koaliční vláda hnutí ANO a ČSSD při svém vzniku. Ministerstvo se inspirovalo například na Slovensku a v Německu a výsledný návrh poslalo k připomínkám ostatním úřadům, odborům či profesním komorám. Plánuje, že by novinka mohla začít platit od poloviny příštího roku. Ministerský náměstek pro legislativu Petr Hůrka upozorňuje, že místo nemusí sdílet pouze dva zaměstnanci, ale třeba čtyři.

"Ti lidé si sednou, skloubí svůj pracovní režim s tím osobním, zaměstnavateli naplní směny a sdělí mu, kdo kdy přijde," popisuje Hůrka a dodává, že se lidé mohou vystřídat i vícekrát denně.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.