O další miliardu chce ministr Robert Plaga (ANO) navýšit pro příští rok rozpočet na školství. Z toho až 800 milionů korun by chtěl poslat na platy nepedagogických pracovníků, tedy školníků, kuchařek a uklízeček. "Jsou velmi podhodnoceni a myslím si, že taková částka je pro státní rozpočet únosná," řekl Plaga ve čtvrtek na neformálním setkání s novináři. Dalších 0,3 až 0,4 miliardy by ještě rád přidal vysokým školám.

Učitelské platy se mají zvednout o slibovaných 15 procent, díky meziročnímu navýšení o 13,5 miliardy. "Jsem rád, že se nám podařilo vyjednat objem prostředků, který umožní navýšení platů pedagogických pracovníků," řekl s tím, že tarifní čili pevná část platu by byla zhruba 36 tisíc korun a dalších devět tisíc by činily odměny. Ty by se ale každému na výplatní pásce objevit nemusely. Plaga je přesvědčen, že ředitelé škol budou moct rozlišovat učitele podle výkonu a lépe je motivovat, čímž se podle ministra zvýší tlak na kvalitu. Kabinet se ve svém programu zavázal, že kantorům zvedne do roku 2021 průměrný plat na 46 tisíc.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.