Procházet se po ulicích moderních čínských měst může být už nějakou dobu problém. Rozmach služeb pro takzvaný bike sharing způsobil i to, že milionové megapole jsou zaplaveny koly, která jejich uživatelé odkládají úplně všude. Řada chodníků je jimi ucpána a ve městech vznikají obří skládky. Kola se odemykají mobilními telefony, takže je lze zaparkovat a vrátit kdekoliv.

"Je to jedna z našich inovací, kterou chceme z Číny vyvážet do světa," popisují zástupci společnosti Huawei ve svém sídle ve dvanáctimilionovém městě Šen-čen. Ukazují na žluté kolo Ofo, které ve svých chytrých zámcích používá čipy Huawei, díky nimž může komunikovat s mobilními telefony a sítí.

Globální ambice začalo Ofo skutečně realizovat, a to zejména v loňském roce. Podpořené rizikovým kapitálem ve výši 2,2 miliardy dolarů se vrhlo také do pražských ulic.

Po pilotním provozu v Praze 7 a shánění lokálního týmu ale nakonec Ofo další expanzi odpískalo.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.