Celý minulý týden mával světem skandál katolické církve v Pensylvánii. Komise přišla se zprávou, jak církev tutlala znásilňování dětí kněžími. Mnoha dětí mnoha kněžími. Nešlo o selhání jednotlivců, ale celé instituce. Kdyby se něco podobného stalo v politické straně nebo jiné instituci, byl by to její konec. Omlouváme se, zavíráme, zkuste hledat smysl někde jinde, my samým studem končíme.

Papež se opět srdceryvně omluvil (pokolikáté už), ale na to, aby něco radikálně změnil, se nedostalo. Mohl ihned odtajnit všechny dokumenty, slíbit okamžitou a bezvýhradnou spolupráci s policií, dotyčné exkomunikovat, založit speciální vyšetřovací útvar, zamyslet se nad celibátem atd. Jak teď bude chtít církev mluvit o sexu a lidem mluvit do toho, jak a s kým mají co dělat v ložnici? Je to podobné, jako by vám bulimik dával rady o zdravé výživě.

V minulých dnech se další skandál udál na poli filozofickém a akademickém. Student obvinil svou učitelku, prominentní Avital Ronellovou, ze sexuálního napadení. Dál už je to jak z absurdního filmu. Čelní filozofové, včetně Slavoje Žižeka a mluvčích různých feministických a #MeToo hnutí, napsali dopis vedení školy, že to tedy ne. Píše se v něm přibližně následující: Ronellová je velice respektovanou osobností, tak co si to dovolujete, chovat k ní jako k normálně obviněnému smrtelníkovi? Navíc je to naše kamarádka, známá, máme ji rádi, dobře učí, takže se neopovažujte ji soudit. Ano, takto argumentují dnešní přední filozofové, kteří po nás požadují respekt a úctu.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru