Středa ráno a přicházím na kliniku, kde pracuji už patnáct let. Kontrola pošty, domluva o dnešním programu, ranní hlášení − každodenní rutina. Ještě indikujeme některé složitější pacienty k intervenční nebo chirurgické léčbě. V místnosti je asi dvacet lékařů. Starší rozhodují, mladší zpravidla poslouchají, aby za pár let mohli sedět na místě těch zkušenějších. Je to atmosféra tichého soustředění, stačí přeslechnout jednu větu a vaše rozhodnutí může být tou nepozorností změněno. Jsou to také okamžiky, při kterých není čas na emoce. Mladý lékař seznámený nejlépe s pacientovým osudem, potížemi a preferencemi stran léčby referuje a pak nastává ta druhá, důležitější fáze. Rozhodování o lidských osudech je odosobněné a podobá se schůzce techniků nad problémem složitého stroje. Jenže stroje nic nebolí, nemají své specifické strasti, obavy a zkušenosti. Všichni shromáždění kolem monitorů, ze kterých si prohlížíme nálezy jednotlivých pacientů, to vědí.

Rychle vycházím z místnosti a směřuji na sál. Dnes máme vyměnit chlopeň v srdci třem pacientům. Vlastně ji nevyměňujeme, ale do pacientovy vlastní, kterou ponecháváme na místě, implantujeme novou. Na sále se už pohybují kolegové kardiologové, anesteziolog a několik sester. Ještě přichází chirurgové, ale jejich pomoc dnes potřebovat nebudeme. Všechny chlopně se pokusíme zavést z centimetrového řezu v třísle.

Pacient už leží na stole a je pokryt sterilními rouškami. Jdu k němu a zdravím ho. Snažím se dodat mu odvahu, potřebujeme, aby byl klidný, protože během výkonu nebude spát a občas ho něco zabolí anebo bude pociťovat slabost, pokud srdce chvílemi nebude pracovat tak jako obvykle. Muž na stole se usmívá. S ním problémy nebudou, napadá mne. Tak to má být, říkám si a jdu si vzít sterilní operační oblečení.

Josef Veselka

Mezinárodně uznávaný kardiolog. Přednosta Kardiologické kliniky Fakultní nemocnice Motol. Spoluzakladatel NF Neuron, viceprezident americké International College of Angiology. V roce 2009 byl členem konzilia lékařských expertů, kteří pečovali o zdraví Václava Havla.

Je odpoledne a všechny výkony jsou za námi. Můj kolega, se kterým jsem výkony prováděl, i já jsme třikrát propotili vše, co jsme měli na sobě. Venku je třicet pět stupňů a nemocniční klimatizace se po celý den tvářila, že o tom neví. Při chůzi pociťuji známou slabost − objevuje se vždy, když jsem se na sále hodně potil, ale zapomněl jsem přitom pít. Pacienty jsem ještě zkontroloval na oddělení. Každý z nich mi vděčně stiskl ruku a slyšel moji obvyklou odpověď "rádo se stalo".

Na odpoledním hlášení se loučím se svými kolegy. Beru si dva dny dovolené a uvidíme se až v pondělí.

Je čtvrtek ráno a přijíždím do malé soukromé nemocnice. Cesta k nádherné, stoleté vile je lemována stromořadím. Vstupuji dovnitř. Role se vyměnily, dnes jsem pacientem já sám.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru