Kromě největšího dodavatele energií vybudovaného od nuly mají manželé Písaříkovi a jejich skupina Bohemia Energy ještě jeden primát. Jsou jednoznačně nejaktivnějším nákupčím na trhu. Za posledních pět let nakoupili desítku firem s více než 360 tisíci zákazníky.

Až na naprosté výjimky jsou také nákupčím téměř jediným. A to i přesto, že o svých plánech dokoupit si zákazníky na trhu mluví kdekdo. Vždy to ale dopadne stejně − Bohemia Energy všechny přeplatí, podle konkurence až nesmyslně vysoko. Firma nicméně kupní ceny nezveřejňuje a Písařík pouze tvrdí, že všechny akvizice byly ziskové.

"Je pravda, že v tomto máme na trhu unikátní pozici. Na to, aby se vám ta akvizice vrátila, ji musíte umět zkonsolidovat do skupiny. Pak teprve to dává ekonomický smysl. A to nikdo jiný na trhu neumí moc udělat. Buď jsou to velké korporáty, které to neumí začlenit, nebo jsou ty firmy moc malé a neumí rozmělnit ty fixní náklady tak jako my," popisuje strategii Písařík.

Právě akvizice je v dnešní době nejrychlejší možností, jak rozšířit své portfolio. Trh s energiemi se oproti rekordním letům 2012 a 2013 uklidnil, svého dodavatele loni změnilo okolo 580 tisíc lidí, o polovinu méně než tehdy. A až na výjimky jako firmu MND Karla Komárka žádný z velkých hráčů dramaticky neroste.

Asi největším nákupem byl hned ten první, když ve třech různých transakcích do Bohemia Energy přibyly firmy České energetické centrum, České energetické centrum Jih a slovenské Energetické centrum. Celkově tímto krokem skupina získala 220 tisíc odběrných míst.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru