Výrobce antivirových programů Avast včera představil první výsledky hospodaření od květnového vstupu na burzy v Londýně a v Praze.

Připomeňme, že vstup to nebyl zrovna idylický. Akcie Avastu v prvních dnech výrazně ztrácely, k čemuž přispěly i potíže největší firmy z oboru Symantec, které zasáhly náladu investorů v celém sektoru. Až v létě se cena akcií stabilizovala a začala pomalu růst.

Avast oznámil růst tržeb, zisku i hotovosti za první polovinu roku. Nadále jsou hlavním tahounem tržeb jednotlivci. V tom je Avast světovou jedničkou. Od ledna firmě přibylo 300 tisíc platících zákazníků na celkových 11,7 milionu a vzrostly i průměrné tržby na zákazníka. Nové fakturace zákazníkům navíc naznačují, že by trend mohl pokračovat.

Na burze je sice Avast nováčkem, může si ale v očích investorů vybudovat speciální postavení. Ostatní antivirové firmy jsou zpravidla menší a soustřeďují se na růst, a proto nevyplácejí dividendu.

V menším počtu se veřejně obchodují i velké zavedené firmy, které menší dividendu vyplácejí, ale růstu už příliš nedosahují. Avast začne od příštího roku vyplácet hmatatelnou dividendu a přitom firma nadále slušně roste. Může tak pro investory kombinovat to zajímavé z obou "světů".

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru