Z krátkodobého ubytování v soukromých bytech přes on-line služby jako nejznámější Airbnb se v posledních letech stává regulérní byznys.

"Odhaduji, že zhruba 10 procent bytů v centru Plzně je pořizováno výhradně za účelem následného pronájmu přes Airbnb," říká Petr Lang z realitní kanceláře RE/MAX. V turisticky oblíbených částech Prahy je krátkodobé ubytování jedním z důvodů nedostatku nájemních bytů pro místní obyvatele.

"Silně se snížila nabídka dlouhodobého pronájmu, což přirozeně tlačí ceny nájmů vzhůru," říká majitel pražské pobočky RE/MAX City Daniel Kotula. Podle něj to však alespoň pro jeho realitku nepředstavuje vážnější problém. "Služby krátkodobého pronájmu naši makléři neřeší. A co se týče pronájmů dlouhodobých, těm se věnujeme spíše okrajově," vysvětluje.

To, že takzvané sdílené ubytování dávno není jen nárazovým pronájmem nemovitosti, kde majitelé sami bydlí, ilustrují i údaje společnosti AirDNA. Ta vytváří statistiky podle veřejně dostupných informací dohledatelných právě na Airbnb. Čísla ukazují, že v Praze, kde se krátkodobých pronájmů nabízí nejvíce v republice, 70 procent nabídek inzerují lidé s více než jednou nemovitostí.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.