Přezbrojení armádního parku pásových obrněnců za 53 miliard korun je podnětem pro výrobce takových vozidel, aby nabízeli své zboží už nyní, ačkoli ministerstvo obrany hodlá vypsat soutěž o náhradu "bévépéček" až na podzim.

Zbrojovky General Dynamics a BAE Systems se o smlouvu s armádou budou ucházet s obrněnci ASCOD a CV90. Zároveň dávají najevo připravenost dodat Česku navíc i vozidla s palebnou silou tanku, tedy s kanonem ráže až 120 milimetrů.

Nabídka obou zbrojovek má logiku. Bojeschopnost takřka čtvrtiny českých tanků (armáda jich má 119) je na úrovni poloviny 90. let a modernizovat je už takřka není možné.

Ministerstvo obrany oficiálně říká, že mohutně vyzbrojené obrněnce nyní nepoptává. "Na původní podobě projektu přezbrojení 7. mechanizované brigády se nic nemění," uvedl mluvčí Jiří Caletka.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.