Sberbank, Kaspersky Lab nebo Yandex jsou jména špičkových ruských firem, z nichž by za normálních okolností mohly být úspěšné globální společnosti, které by zvyšovaly prosperitu Ruska a jeho občanů.

Ale jak výmluvně dokládá Igor Kolomeysky, šéf Sberbank International, v rozhovoru pro Hospodářské noviny, nemohou být. Základním důvodem je postoj vedení ruského státu, který tyto společnosti nějakým způsobem kontroluje. Zatímco Kolomeysky hovoří o nových technologiích, platformách, start-upech, tedy o věcech bytostně spojených s jedenadvacátým stoletím a budoucností, ruský prezident Vladimir Putin a další sovětští nostalgici kolem něj se chovají jako za Bismarcka v 19. století. Vedou mocenskou politiku, která vytváří z Ruska nedůvěryhodného partnera. Tato nedůvěra se pak takřka automaticky přenáší na ruské polostátní firmy. To je jedna strana mince.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru