Americká společnost Netflix zavedla neomezenou dovolenou pro své zaměstnance v roce 2004. Rozhodně na tom netratila − ani na tržbách, ani na ziscích, ani na hodnotě firmy. V dalších letech se přidaly některé firmy ze Silicon Valley. V roce 2014 došel trend neomezených dovolených do Velké Británie, kdy se jako první nekonečným volnem pochlubila společnost Virgin Richarda Bransona. Pravda, platila jen pro vybrané skupiny zaměstnanců, ale přece… V Česku se fenomén dovolené bez limitu poprvé objevil loni, kdy jej zavedla brněnská IT firma Artin. Posléze se přidalo pár dalších.

Nutno dodat, že nekonečné volno nenabízejí firmy svým zaměstnancům z čistého altruismu. Zahraniční zkušenosti potvrdily, že firma, která svým lidem věří, dostane na oplátku nejen větší loajalitu, což se v aktuální době takřka nulové nezaměstnanosti cení, ale také velkou dávku produktivity. Prostě zaměstnanci cítí, že si volno musí zasloužit, a chovají se podle toho.

Paradoxně to často končí tím, že si nakonec berou méně dovolené, než na kterou mají nárok.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru