Ve Spojených státech se rychle zvětšuje rozdíl mezi příjmy nejbohatších a nejchudších lidí. V blízké budoucnosti bude tato propast ještě hlubší i kvůli daňovým změnám, které zavádí administrativa prezidenta Donalda Trumpa.

Podle zprávy World Inequality Report pro rok 2018 je tento rozdíl ještě patrnější, když se vývoj USA srovná s rozvinutými zeměmi západní Evropy. V polovině minulého století činil podíl příjmu procenta nejbohatších Američanů na celkovém bohatství země asi 10 procent a byl přibližně stejně velký jako v západní Evropě. Během let se situace obrátila − v roce 2016 mělo procento nejbohatších v Evropě podíl asi 12 procent, v USA se ale zdvojnásobil na 20 procent. Zároveň s tím klesl podíl spodní příjmové poloviny Američanů z 21 asi na 13 procent. V Evropě k takovému obratu nedošlo.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.