Ve Spojených státech se rychle zvětšuje rozdíl mezi příjmy nejbohatších a nejchudších lidí. V blízké budoucnosti bude tato propast ještě hlubší i kvůli daňovým změnám, které zavádí administrativa prezidenta Donalda Trumpa.

Podle zprávy World Inequality Report pro rok 2018 je tento rozdíl ještě patrnější, když se vývoj USA srovná s rozvinutými zeměmi západní Evropy. V polovině minulého století činil podíl příjmu procenta nejbohatších Američanů na celkovém bohatství země asi 10 procent a byl přibližně stejně velký jako v západní Evropě. Během let se situace obrátila − v roce 2016 mělo procento nejbohatších v Evropě podíl asi 12 procent, v USA se ale zdvojnásobil na 20 procent. Zároveň s tím klesl podíl spodní příjmové poloviny Američanů z 21 asi na 13 procent. V Evropě k takovému obratu nedošlo.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.