Bitcoinové směnárny, jež směňují hotovost za různé druhy kryptoměn, se v tuzemsku potýkají s problémem, který ohrožuje jejich podnikání. Pro svůj provoz potřebují firemní účty v korunách u tuzemských bank, aby mohly pružně a rychle přijímat platby od českých zákazníků v národní měně a následně je směňovat za "digitální" peníze.

Část českých bank se však k jejich podnikání staví dlouhodobě zdrženlivě. Standardně tak platilo, že tuzemští bitcoinoví směnárníci byli odkázáni jen na několik peněžních domů. V posledních měsících se však podle zdrojů HN situace zhoršila. Vést účty jim odmítají, či je přímo vypovídají i banky, u kterých dříve problémy neměly.

"Problémem je, že banky zavírají již existující nebo neotevírají nové bankovní účty společnostem, které poskytují služby související s kryptoměnami," shrnuje situaci Maria Staszkiewiczová, výkonná ředitelka České fintechové asociace. Vedle směnáren a burz se s podobným problémem potýkají také některé firmy provozující specializované bankomaty, v nichž lze kryptoměny za hotovost koupit.

V ideálním případě potřebují mít účet u stejné banky jako jejich ­klient. Platby se pak vypořádají rychleji. To je při nákupu kryptoměn klíčové, jejich kurz je extrémně volatilní, a i lehké zpoždění tak může způsobit značné ztráty.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.