Přičinil se o to, že Češi pijí energetický nápoj Red Bull. Po 18 letech ale Šimon Čapek marketing globální firmy opustil. Teď se o něco podobného pokusí s alternativní potravinou Mana od nesrovnatelně menší české firmy Heaven Labs.

"Malý český start-up vyrostl do seriózní firmy, a proto už vše nešlo dělat jen v partě kamarádů, Mana potřebuje základní byznysové principy, strukturu," vysvětluje Šimon Čapek důvody, proč se stal šéfem firmy, která nápoj a prášek Mana vyrábí. Firmu před čtyřmi lety založili Jakub Krejčík společně s Markem Humplem a Grigorijem Vyatkinem. Vyvinuli něco, čemu se ve světě říká "superpotravina" nebo "superjídlo". Něco jako amarouny, kosmická strava nebo ostatně to, na co odkazuje název značky Mana − tedy "božská krmě".

V případě Many, která se míchá v pražské Uhříněvsi, jde o prášek, který si každý doma spojí s vodou. Porce vyjde na 36 korun. Manu si dnes lidé mohou také koupit již jako nápoj v tetrapakovém balení.

87 mil. Kč

loni utržila společnost Heaven Labs, která vyrábí Manu.

Přes internet firma prodá až 95 procent veškeré produkce, kterou nabízí na vlastním e-shopu, na Alze i Amazonu. Poptávka každým rokem roste − firma pravidelně zdvojnásobuje obrat, loni utržila 87 milionů korun. Dalšímu růstu do budoucna nahrává i etická rovina stravování. "Skoro třetina jídla na světě se vyhodí, protože ho lidé nesní, hovoří se o změně klimatu, jedním z největších zdrojů znečištění nejsou čínské fabriky, ale chov dobytka," tvrdí a dodává, že Mana je veganská.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Jak se Šimon Čapek dostal z vysoké pozice v globální firmě k českému start-upu?
  • Mana se stále více prosazuje i v kamenných prodejnách.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru